Hrad Karlštejn

    Tento gotický hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. původně proto, aby sem uložil říšské korunovační klenoty, královské poklady a svaté relikvie. Karlštejn patří k nejproslulejším a nejmalebnějším českým hradům a právem se stal symbolem české státnosti.

 

    Hrad Karlštejn se nachází v chráněné krajinné oblasti Český kras a od Prahy je vzdálen přibližně 40 km. Leží v nádherné přírodě na kopci (jak už u hradů bývá zvykem), ve stejnojmenné obci na břehu řeky Berounky.

Dostupnost od našeho apartmánu: Pokud se vydáte autem, je pro Vás připraveno poměrně velké placené parkoviště. Hrad je od něj vzdálen zhruba 2 km do dlouhého a poměrně strmého kopce. Na parkovišti si můžete pronajmout povoz tažený dvěma koňmi a nechat se vyvézt téměř až k hradu.

    Hrad je též od našeho apartmánu výborně dostupný vlakem. Nástupní stanice je v obci Černošice (5 min chůze), vystoupíte pak přímo v obci Karlštejn, asi 1 km od parkoviště.

Adresa:
Státní hrad Karlštejn
267 18 Karlštejn č.p. 172

Telefon: +420 311 681 695, +420 311 681 617

www.hradkarlstejn.cz

 

Koněpruské jeskyně

    Koněpruské jeskyně jsou krasovým větveným systémem, kde jsou horizontální úrovně spojovány chodbami a komíny. V Čechách patří k největším a nejznámějším jeskyním. Nachází se nedaleko města Berouna.

 

    Dostupnost od našeho apartmánu: autem, pro parkování je k dispozici velké parkoviště.

Adresa:

Koněpruské jeskyně, p.p. 13,

266 01 Beroun

Telefon: +420 311 622 405
https://www.konepruske-jeskyne.cz/

 

Lom Amerika

    Lomy Amerika na Karlštejnsku jsou místem, které láká svou krásou, romantikou, ale i jistou dávkou nebezpečí. Na místo, kde se už od počátku minulého století dobýval kámen, je kvůli hrozícímu nebezpečí sesuvu skal vstup zakázán. Kolem něj však existuje celá řada vyhlídek, kde může zvědavé lidské oko nahlédnout do jeho tajů i mírného náznaku dřiny, kterou zde pracující lidé museli denně podstoupit.

    Pokud tedy plánujete Ameriku navštívit, následující řádky by vám mohly být užitečné. Jako výchozí bod si zvolíme městečko Karlštejn. Do Karlštejna se pohodlně dostanete autem nebo vlakem. Pokud zvolíte vlak, z nádraží se vydejte po žluté turistické značce, která vás dovede do města. Pokud přijedete autem, před městečkem je placené parkoviště, na které se napojuje již zmíněná žlutá stezka. Projdeme městečkem Karlštejn, ale pod hradem na rozcestí se dáme vpravo a budeme pokračovat dále po červené. Po cca 1 km nás červená stezka dovede na malé rozcestí pojmenované Dub Sed mi Bratří  (vzdálen zhruba 1 kilometr od hradu Karlštejn).  Zde se napojíme na žlutou značku, která nás provede okolo tří největších a nejznámějších lomů: Malá Amerika, Mexico a Velká Amerika. Pokud byste zvolili modrou stezku, dovedla by vás do vesnice Mořina, odkud by se dál napojila na stezku žlutou vedoucí kolem lomů. Máte tedy dvě možnosti, jak svou procházku zrealizovat. Zmíněná stezka kolem lomů je dobře schůdná i pro rodiny s dětmi. Doporučuji pevnou obuv, zásobu jídla a pitné vody, protože cesta Vám bude trvat přibližně tři až čtyři hodiny.

 

    Věnujte prosím pozornost následujícím řádkům. Lomy Amerika jsou soukromým majetkem společnosti Lomy Mořina a do zmíněných lomů je trvale zakázaný vstup pod pokutou až 15 000 Kč. Opatrnost je zde namístě, při pohybu kolem lomů hrozí nebezpečí úrazu při sejití ze stezky. Doufáme, že Vám bude tento malý průvodce nápomocný a přejeme Vám příjemnou procházku.

 

Město Beroun

 

    Historie města

    První zmínka o královském městě Berouně je z roku 1265, i když místo bylo osídleno již dříve. Název Beroun je odvozen z latinského pojmenování Verona podle severoitalského města tohoto jména.
    Město, založené pravděpodobně v době vrcholně středověké vlny zakládání měst v Česku, bylo brzy bezmála opuštěno a muselo být znovu vybudováno za doby Václava II. Jeho význam však opět poklesl po třicetileté válce. V 60. letech 19. století se zde začal těžit vápenec a rozvinuly se postupně i další druhy průmyslu (textilní, železárenský). Město tím opět nabylo na významu. Za komunismu došlo k masivní výstavbě sídlišť a průmyslových závodů (např. Železárny a válcovny a velká cementárna v Králově Dvoře). K městu byly připojeny některé okolní obce (např. Králův Dvůr). Toto období se do tváře města negativně zapsalo bouráním některých historických památek a výstavbou právě těch megalomanských panelových sídlišť a dálnice skoro až v historickém jádru města.

    Významné památky

    Významné jsou zbytky berounského hradebního opevnění: dvě brány (Pražská a Plzeňská) a zbytky hradeb. Dominantou půvabného náměstí je gotický farní kostel sv. Jakuba st. Zajímavé jsou i některé další domy na náměstí a v jeho blízkém okolí a filiální – původně hřbitovní – kostel Zvěstování Páně.

 

    Městská rozhledna

    Téměř 13,6 metrů vysoká rozhledna na Městské hoře byla poprvé otevřena o velikonočních svátcích roku 1936. Provozovalo ji město a za návštěvu rozhledny vybíralo vstupné, které v té době činilo 50 haléřů. Částečně zchátralá rozhledna byla v devadesátých letech uzavřena. Po rekonstrukci firmou Radiomobil je od roku 1999 opět přístupná veřejnosti. V současné době spravují rozhlednu Technické služby Beroun, s. r. o. Každý návštěvník obdrží za symbolické vstupné pamětní list s razítkem.

 

    Rozhledna na vrchu Děd

   Na vrcholku kopce Děd (492 m. n. m.), jenž se zvedá západně nad městem Beroun, stojí uprostřed lesního porostu stejnojmenná rozhledna. Výhled z rozhledny již částečně omezily přerostlé okolní stromy. Volně přístupná rozhledna v podobě romantické hradní věže byla dokončena v roce 1893 a byla první, kterou postavil Klub českých turistů. Na vyhlídkový ochoz s cimbuřím vystoupáme po 56 schodech. Z Berouna se sem můžeme vydat po modré, anebo po červené turistické značce. Z města Králův Dvůr vede k rozhledně zelená turistická značka.

 

    Městské medvědárium

    Symbol medvěda má město Beroun ve znaku i na svém praporu. V říjnu 2000 si navíc pořídilo také medvědy živé. Pro medvědí bratry Matěje, Vojtu a Kubu, s nimiž režisér Václav Chaloupek natočil úspěšný večerníček Méďové, vybudovalo město na svahu Městské hory medvědárium s třemi ložnicemi, přípravnou krmiva a výběhem o rozloze téměř 25 arů. Medvědí trojčata se narodila 13. ledna 2000 v Českém Krumlově čtrnáctiletým rodičům Kateřině a Vokovi. V jejich berounském království se o ně starají dva ošetřovatelé, kteří se jim snaží vymýšlet nejrůznější zábavu – od stromů namazaných medem přes louskání ořechů až po živé kapry v bazénku.

 

    Dostupnost od našeho apartmánu: autem, vlakem ze stanice Černošice (5 min chůze) do stanice Beroun – do centra 8 min chůze.

 

Městský plavecký areál Tipsport laguna v Berouně

    Bazén 25 m a pára, atrakce, tobogány, relax, bistro, Laguna klub – fitness (posilovna s kardiozónou), spinning®, sauna, masáže, solárium.

 

Sídlo: Na Ostrově 900, Beroun-Závodí
Tel.: recepce/ ústředna +420 311 514 401,
Laguna klub +420 311 514 392, +420 311 600 385
Web: www.tipsportlaguna.cz

    Dostupnost od Apartmánu: autem, vlakem ze stanice Černošice (5 min. chůze) do stanice Beroun - k bazénu 7 min. chůze